Jdi na obsah Jdi na menu
 


Schválena výroba střely AGM-88E AARGM

Americké vojenské námořnictvo schválilo zahájení omezené předsériové výroby zdokonalené protiradioelektronické řízené střely AGM-88E AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile) k ničení prostředků protivzdušné obrany protivníka v rámci taktiky DEAD (Destruction of Enemy Air Defenses) k ničení protivzdušné obrany protivníka. První střela AARGM, vyrobená firmou Alliant Techsystems (ATK), má být dodána uživateli koncem roku 2010.

Taktická letounová nadzvuková řízená střela AGM-88E AARGM středního dosahu kategorie "vystřel a zapomeň" byla vyvinuta v americko-italské spolupráci. Předpokládá se, že bude používána na letounech F/A-18, EA-6B, F-16CJ/MJU a Tornado IDS/ECR. Střela o délce 4,2 m, průměru těla 250 mm, rozpětí křidélek 1,1 m a hmotnosti 360 kg, je vybavena bojovou částí o hmotnosti 68 kg. Má efektivní dosah 105 km a dosahuje rychlosti letu Mach 1,9. Je opatřena multisenzorovou naváděcí soustavou, zahrnující radiolokační milimetrovou naváděcí soustavu (MMW - Millimeter Wave) s vysokou rozlišovací schopností, zdokonalenou digitální pasivní naváděcí soustavu ve spojení s kombinovanou GPS/INS navigační jednotkou, která umožňuje velmi přesné navedení na elektronický cíl i v případě, kdy je v průběhu navedení vypnut vysílač zdroje vyzařování. Po vypnutí zdroje vyzařování si pamatuje přesnou polohu radaru a v konečné fázi navedení si ji upřesňuje vlastním aktivním radarem.

Střela AGM-88E umožňuje snímat a vysílat obraz cíle krátce předtím, než jej zasáhne a pilot si tak může být jistý, že cíl skutečně zničil. V současné době je americkým námořnictvem, námořní pěchotou, italským a německým vojenským letectvem objednáno více než 2000 střel AGM-88E AARGM. Předpokládá se, že nahradí ve výzbroji starší typ AGM-88 HARM (High-Speed Anti-Radiation Missile).